Wisconsin State FFA Officers of the Past

Years: 1929-1950

Year Elected: 1949-1950
President: Richard Rossmiller, Rochester (Racine County)
Vice Presidents: Floyd Bischel, Bloomer; Eugene Gohl, Cumberland; David Hagen, Janesville Parker; Otto Rusch, Brillion; Francis Schenk, Arcadia; Evan Scheukat, Reedsburg
Secretary: Ronald Jenkins, Waukesha
Reporter: Arthur Moe, Chetek
Sentinel: Ivan Witt, Tomah
Chaplain: Donald Helgerson, Valders
Year Elected: 1948-1949
President: Norbert Schacter, Watertown
Vice Presidents: Ernest Briskey, Hillsboro; Russell Doane, Menomonie (DSSA); Frank Jasurda, Phillips; Richard Rossmiller, Rochester (Racine County); Delmar Wirth, New Holstein
Secretary: Duane Timerson, Neillsville
Treasurer: Steve Regan, Mineral Point
Reporter: Warren McDermott, Hartford
Sentinel: Arnold Johnson, Osceola
Chaplain: Harold Zeitler, Algoma
Year Elected: 1947-1948
President: Arlie Matthys, Barron
Vice Presidents: Henry Huff, Bloomer; Lewis Rusch, Brillion; Norbert Schachter, Watertown; William Shafer, Amery;
Secretary: Lawrence Bradley, Oshkosh West
Treasurer: Donald Russell, Janesville Parker
Reporter: Donald Biermeier, Royall; Lawrence Bowden, Cuba City
Sentinel: Vernon Bell, Gale-Ettrick-Trempeleau
Year Elected: 1946-1947
President: Marvin Krull, Lake Mills
Vice Presidents: LaVerne Edge, Platteville; Robert Friedemann, West Bend; Donald Haile, Glenwood City; David Krause, New London; Arlie Wetzel, Cameron
Secretary: Wilfrid Turba, New Holstein
Treasurer: Arlie Matthys, Barron
Reporter: Elmer Meyer, Reedsburg
Sentinel: Brice Bender, Colby
Year Elected: 1945-1946
President: William Schmidt, Seymour
Vice Presidents: Robert Bartel, Green Lake; Donald Blume, Barron; Albert Hass, Jr., Manawa; John Meschefske, Medford; Robert Price, Holmen
Secretary: Russell Robinson, Marshfield
Treasurer: Gene Burlingham, Waukesha
Reporter: Paul DeRoy, Baldwin-Woodville
Sentinel: Ben Host, Bruce
Year Elected: 1944-1945
President: Donald Thompson, Lodi
Vice Presidents: Gilbert Graber, Mineral Point; Walter Lee, Amery; Weldon Peterson, Chippewa Falls; Paul Pope, Waupaca
Treasurer: Delbert Myren, Eau Claire Memorial
Reporter: Orville Murphy, Luck
Year Elected: 1943-1944
President: Donald Thompson, Lodi
Vice Presidents: Gilbert Graber, Mineral Point; Walter Lee, Amery; Weldon Peterson, Chippewa Falls; Paul Pope, Waupaca; Conrad Zielke, Princeton
Secretary: Glenn Stowell, Weyauwega-Fremont
Treasurer: Delbert Myren, Eau Claire Memorial
Reporter: Orville Murphy, Luck
Year Elected: 1942-1943
President: Harvey Considine, Portage
Vice Presidents: Charles Jenkins, Seymour; Kenneth Kopp, Gale-Ettrick-Trempeleau; Byron Meech, Beloit; Alois Schendal, Royall; Robert Wade, Shell Lake
Secretary: Lelon Lange, Columbus
Treasurer: Richard Leonard, Flambeau
Reporter: Dale Hoffman, Kickapoo
Year Elected: 1941-1942
Vice Presidents: Leslie Hubey, Medford; Dale Hoffman, Kickapoo; Walter Kraus, Amery; Robert Olson, Oconto Falls; Dean Taylor, Whitewater
Secretary: Robert Haile, Glenwood City
Treasurer: Harvey Considine, Portage
Reporter: Charles Helwig, Eau Claire Memorial
Year Elected: 1940-1941
President: Frank Wing, Baraboo
Vice Presidents: Leonard Beadle, Jr., Beloit; Harold Churchill, Ladysmith; Robert Peterson, Chippewa Falls; Donald Sawyer, Waupaca; Lee Witinger, Wilton
Treasurer: Charles Dow, Glenwood City
Reporter: Charles Helwig, Eau Claire Memorial
Year Elected: 1939-1940
President: Reid Goodell, Menomonie (DSSA)
Vice Presidents: Rudolph Crist, Arcadia; Merlin Dalton, Portage; Norman Sawyer, Waupaca; Jack Vennes, Menomonie (DSSA); Frank Wing, Baraboo
Secretary: Robert Scheuring, Greenwood
Treasurer: Louis Goette, Sauk Prairie
Reporter: Earl Viney, Edgerton
National President: Ivan Kindschi, Sauk Prairie
Year Elected: 1938-1939
President: Richard Delorit, Algoma
Vice Presidents: Kenneth Beich, Baraboo; Chester Knight, Eau Claire Memorial; Earl Larson, Unity; Charles Owens, Montello; Norbert Weisner, Sturgeon Bay
Secretary: Louis Mueller, Clintonville
Treasurer: Vincent Baker, Dodgeville
Reporter: Lloyd Johnson, New Richmond
Year Elected: 1937-1938
President: Ivan Kindschi, Sauk Prairie
Vice Presidents: Walter Babula, Ladysmith-Hawkins; Clinton Brott, Plymouth; Joe Motl, Waterloo; Justin Williams, Kickapoo; Louis Gatyas, Stanley-Boyd
Secretary: George Erickson, Eau Claire Memorial
Treasurer: Earl Rezin, Wisconsin Rapids
Reporter: Harold Prince, River valley
Year Elected: 1936-1937
President: Richard Schuster, Oregon
Vice Presidents: Orlo Dukershein, Flambeau; Homer Graber, Mineral Point; Jack Gunning, Oshkosh West; Robert Huebel, Waterloo; Hiram Thompson, Blair
Secretary: Loros Schultz, Mondovi
Treasurer: Robert Sirney, Sauk Prairie
Reporter: Kenneth Savacool, Kickapoo
Central Region: Owen Owens, Portage
Year Elected: 1935-1936
President: Owen Owens, Portage
Vice Presidents: Norman Jacobson, Mondovi; Gardner Orsted, Fish Creek; Alvin Ratzlow, Marshall; Kenneth Savapool, Kickapoo; Harland Wycoff, Osceola
Secretary: Merton Timmerman, River Falls
Treasurer: James Masterson, Janesville Parker
Reporter: Richard Schuster, Oregon
Year Elected: 1934-1935
President: Rodney Kittleson, Albany
Vice Presidents: Herbert Dietsche, Bloomer; Donald Johnson, Westfield; Gilbert May, Mineral Point; Gilbert Meyer, Plymouth; Maurice Wubbels, Baldwin-Woodville
Secretary: Donald Peterson, Unity
Treasurer: Wendall Hottmann, River Valley
Reporter: Owen Owens, Portage
Year Elected: 1933-1934
President: Clayton Heitz, Fort Atkinson
Vice Presidents: Frederick Culp, Oregon; Edward Klein, Barron; Donald McDowell, Westfield; Raymond Rada, Chippewa Falls; Ellward Wolff, Oshkosh West
Secretary: Willis Nichols, Mount Hope
Treasurer: Bob Bergstrom, Flambeau
Reporter: William Clapp, Jr., Saint Croix Central
Year Elected: 1932-1933
President: Arley Heinze, Portage
Vice Presidents: Bernard Donkersgoed, Baldwin-Woodville; Ralph Einerson, Pecatonica; Harry Ferg, Manawa; Stanley Olsen, Mondovi; John Robertson, Lodi
Secretary: Robert Rauscher, Bloomer
Treasurer: Wayne Weisenberg, Stanley-Boyd
Reporter: Louis Zahradka, Osceola
Year Elected: 1931-1932
President: John Boss, Oshkosh West
Vice Presidents: Ralph Black, Janesville Parker; Hilmer Helms, Belmont; Albert Hess, Omro; George Miller, Beaver Dam; Louis Schauer, Sparta; Emmett Terwillinger, Ashland
Reporter: Arnold Bluemke, Westfield
Year Elected: 1930-1931
President: Harold McMahon, Portage
Vice Presidents: Wilburt Dix, Marshfield
Secretary: William Marquardt, Milton
Treasurer: Herbert Mueller, Waukesha
Reporter: Cyrus Catt, Durand
Year Elected: 1929-1930
President: Donald James, Dodgeville
Vice Presidents: Wayne Weisenberg, Stanley-Boyd
Secretary: Harold Tollefson, Chilton
Treasurer: William Marquardt, Milton
Reporter: Darrel Metcalf, Arkansaw