Wisconsin State FFA Officers of the Past

Years: 1950-1970

Year Elected: 1969-1970
President: David Bollman, Rice Lake
Vice Presidents: Dale Kranz, Columbus; Alan Meyer, Westby; Terry Hess, Cassville; Paul Prust, Jefferson; Thomas Mueller, Wausau West
Secretary: Gordan Gasch, Chilton
Treasurer: Bill Buchmann, Seymour
Reporter: Nate Splett, Turtle Lake
Sentinel: Bob Pecher, West Bend
Chaplain: Bradley Dietsche, Bloomer
Year Elected: 1968-1969
President: Ronald Deiter, Cuba City
Vice Presidents: David Bollman, Rice Lake; Daniel Bender, Colby; Gary Sipiorski, Denmark; Mark Anderson, Iowa-Grant; Bruce Bang, Ellsworth
Secretary: Cary Scott, Delavan-Darien
Treasurer: Jack Kaltenberg, Waunakee
Reporter: Patrick Mitchell, Wisconsin Dells
Sentinel: Daniel Retzke, Manawa
Chaplain: Clarence Boettcher, Osseo-Fairchild
Year Elected: 1967-1968
President: Calvin O'Harrow, Oconto Falls
Vice Presidents: Ronald Hillman, Chilton; Aaron Digman, Monroe; Robert Harnish, Bloomer; Steven Miner, Pittsville; Dale Moths, Kewaskum
Secretary: Ronald Dieter, Cuba City
Treasurer: Dale Onchuck, Phillips
Reporter: Carl Volden, Viroqua
Sentinel: Robert Grabarski, Adams-Friendship
Chaplain: James Krahn, Seymour
Central Region: William Boehm, Mosinee
Year Elected: 1966-1967
President: William Boehm, Mosinee
Vice Presidents: Gregory Rindsi, Rice Lake; Calvin Haag, Melrose-Mindoro; Darrel Fenske, Markesan; Calvin O'Harrow, Oconto Falls; Kent Rice, Watertown
Secretary: Gerald Mosley, Darlington
Treasurer: David Fahey, Belleville
Reporter: Stanley Boutwell, Manawa
Sentinel: Gary Schultz, Greenwood
Chaplain: Richard Timmerman, Saint Croix Central
Year Elected: 1965-1966
President: Scott Traynor, Milton
Vice Presidents: Daniel Goddard, Coleman; Claude Klein, Oregon; Richard Pechacek, River Falls; Robert Rasmussen, Tomah; Robert Sennhenn, Columbus
Secretary: Donald Pfister, New Holstein
Treasurer: James Dittman, New Richmond
Reporter: Donald Willis, Ithaca
Sentinel: James Salesman, Monroe
Chaplain: William Boehm, Mosinee
Year Elected: 1964-1965
President: Gerald Dryer, Reedsburg
Vice Presidents: Donald Drost, Rice Lake; Robert Henning, Fall Creek; Paul Veum, Westby; Walter Kalme, Fish Creek; Scott Traynor, Milton
Secretary: Donald Mullen, Bloomer
Treasurer: George Egan, Cuba City
Reporter: Gerald Weiss, Madison East
Sentinel: Michael Peplinski, Tomorrow River
Chaplain: Gerald Schopf, Sevastopol
Year Elected: 1963-1964
President: Thomas Bleck, New London
Vice Presidents: Paul Atwood, Hudson; Jerome Pietz, Wittenberg-Birnamwood; Raymond Ransom, Janesville Parker; David Storms, Riverdale; John Wagin, Blair
Secretary: Randall Ray, Eau Claire Memorial
Treasurer: Donald Genrich, Wittenberg-Birnamwood
Reporter: Robert Haugerud, Amery
Sentinel: Dennis Detjens, Watertown
Chaplain: Gerald Dryer, Reedsburg
Year Elected: 1962-1963
President: John Zimmerman, Fort Atkinson
Vice Presidents: Raymond Dreger, Colfax; Frederick Garbisch, Granton; David McClurg, North Crawford; James Meske, Whitewater; George Glatz, Oshkosh West
Secretary: Karl Drye, Monroe
Treasurer: Donald Kringle, Rice Lake
Reporter: Michael Wehler, Sauk Prairie
Sentinel: Donald Steffen, Marshfield
Chaplain: Thomas Bleck, New London
Year Elected: 1961-1962
President: David Meyer, Westby
Vice Presidents: Marvin Christianson, DeSoto; Jerry Curnow, Luck; David Gabers, West Salem; Eugene Peterson, Oconto Falls; John Zimmerman, Fort Atkinson
Secretary: Arlin Burke, Amery
Treasurer: Robert Hodge, Janesville Parker
Reporter: Donald Meyer, Reedsburg
Sentinel: Thomas Kurth, Wausau West
Chaplain: James Dassow, Plymouth
Year Elected: 1960-1961
President: Orwoll Hagen, Wittenberg-Birnamwood
Vice Presidents: Ralph Jones, Bangor; Roy Kuhlman, Dodgeland; David Meyer, Westby; Harlin Owen, Frederic; Dennis Robinson, Sturgeon Bay
Secretary: Dan Krause, Algoma
Treasurer: Donald Olson, Loyal
Reporter: Ray Ricci, Cumberland
Sentinel: William Cody, Seneca
Chaplain: Roger Gust, Verona
Year Elected: 1959-1960
President: Lowell Pritchard, Watertown
Vice Presidents: Marlin Baillargeon, Amery; Milton Garbisch, Granton; Leon Glasbrenner, Boscobel; Orwoll Hagen, Wittenberg-Birnamwood; Robert Oleson, Palmyra-Eagle
Secretary: Robert Brod, Mosinee
Treasurer: Howard Richards, Lodi
Reporter: Douglas Wagner, Sevastopol
Sentinel: David Logghe, Glenwood City
Chaplain: Jerry Peterson, Janesville Parker
Year Elected: 1958-1959
President: Roger Christy, Eau Claire Memorial
Vice Presidents: Edward Doebereiner, Fort Atkinson; Richard Hauser, Cashton; Donald Huber, Wisconsin Dells; Peter Roycraft, Omro; Neal Melby
Secretary: Ralph Rabach
Treasurer: Dean Abbott, Durand
Reporter: Leonard Beyer, D.C. Everest
Sentinel: Gary DiVall, Lancaster
Chaplain: Lowell Pritchard, Watertown
Year Elected: 1957-1958
President: Alan Spors, Melrose-Mindoro
Vice Presidents: Herman Boetcher, Bloomer; Roger Harness, Riverdale; Ervin Kraemer, Spooner; Wayne Martin, Cambridge; David Narloch, Wittenberg-Birnamwood
Secretary: Don Witt
Treasurer: Jim Gropp, Spencer
Reporter: William Lundsberg, Northwestern
Sentinel: Howard Huschka, Viroqua
Year Elected: 1956-1957
President: Howard Danforth Poulson, Palmyra-Eagle
Vice Presidents: Guy Honold, Fish Creek; Dick Schwall, East Troy; Alan Spors, Melrose-Mindoro; Marlin Swanson, Amery; Dale Wilkins, Platteville
Secretary: Robert Steiner
Treasurer: Darryl Alexander, Rice Lake
Reporter: Tom Lierman, Menomonie (DSSA)
Sentinel: John Grunzell, Janesville Parker
Chaplain: James Sorenson, Westby
Year Elected: 1955-1956
President: Joe Conlin, Columbus
Vice Presidents: Roger Fust, D.C. Everest; John Gurtner, Cumberland; Leonard Olson, Seneca; Jay Reyersdorf, Jefferson; James Traun, Durand
Secretary: Alan Albers
Treasurer: Rudolph Erickson, Spooner
Reporter: Robert Galster, Lincoln-Alma Center
Sentinel: Paul Hagen, Marshfield
Chaplain: Howard "Dan" Poulson, Palmyra-Eagle
Year Elected: 1954-1955
President: James Werth, Markesan
Vice Presidents: Arthur Caldwell, Oshkosh West; Frederick Haberlien, Fennimore; Don Hale, Clinton; Vernon Lee, Saint Croix Falls; Roland Manthe, DeForest; George Schreiber, Abbotsford; Otto Wirth, Antigo
Treasurer: Stanley Johnson, Westby
Reporter: Chester Person, Amery
Sentinel: Gale Gordon, Tomorrow River
Chaplain: Roger Benrud, Melrose-Mindoro
Year Elected: 1953-1954
President: Merle Krueger, Seymour
Vice Presidents: Peter Bodette, Menomonie; Dale Hanson, Clear Lake; Edward Kruse, Reedsburg; Glen Wright, Turtle Lake
Secretary: Joseph Conlin
Treasurer: Bruce Odeen, Black River Falls
Reporter: James Lewis, Riverdale
Sentinel: Dennis Seefeldt, Wittenberg-Birnamwood
Chaplain: James Werth, Markesan
Year Elected: 1952-1953
President: Kenyon Geise, Sauk Prairie
Vice Presidents: William Block, Lancaster; Gerald Carlson, Amery; Donald Koerner, Abbotsford; Merle Krueger, Seymour; Maurice Kuenzi, Hartford; Kermit Wehrle, Fennimore
Secretary: Benard Schatz, Ondossagon
Treasurer: Raymond Kuehl, Beaver Dam
Sentinel: John Suttie
Chaplain: Earl Woller, Merrill
Year Elected: 1951-1952
President: Willam Pickerign, Eau Claire Memorial
Vice Presidents: Gerald Neuville, Clear Lake; Willam Paulson, Osseo-Fairchild; LaVern Kaney, Reedsburg; Martin Heuer, Algoma; John Fett, Plymouth
Secretary: Alvin Basse, Waukesha
Treasurer: Kenyon Giese, Sauk Prairie
Reporter: Dean Lightfuss, Manawa
Sentinel: Ronald Ekstrom, Chetek; Patrick Meier, Chilton
Chaplain: Lowell Saxton, Menomonie (DSSA)
Year Elected: 1950-1951
President: Eugene Gohl, Cumberland
Vice Presidents: Benford Fry, Iowa-Grant; Orval Johnson, Amery; Arland Peterson, Black River Falls; Carl Steinbach, Weyauwega-Fremont; Thomas Zuern, Hartford
Secretary: William Pickerign, Eau Claire Memorial
Treasurer: Robert Hosp, West Bend
Reporter: Ray Smith, Spooner
Chaplain: Loren Johnson, Iowa-Grant